Odborník z Akademie věd součástí naší online výuky – TORNÁDA (6. ročníky)

  • Post published:18.4.2021

Distanční výuka má mnoho nevýhod, ale má i své výhody. Můžete si do hodiny pozvat odborníka na slovo vzatého. Akademie věd spustila program: POZVĚTE SI VĚDCE DO VÝUKY. My jsme si pozvali meteorologa z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR Petra Zacharova.  Povídali jsme si o tornádech. Jak a kde vznikají. Dozvěděli jsme se, že i v Česku se může tornádo vyskytnout, ale jeho síla je v našich krajích spíše menší (může třeba strhnout střechu, kácet stromy). Pokud však pojedete do USA, je třeba s tímto větrným chobotem počítat daleko víc. Prostor byl i pro dotazy žáků. Zjistili jsme, že tornádo může nasát auto do výšky několika metrů, mohou vznikat ohnivá tornáda nebo i to, že je dosti pravděpodobné, že vítr v tornádu změní směr letící kulky. Také jsme dostali doporučení k bezpečnosti – pokud se vyskytnete v blízkosti tornáda, je nejbezpečnějším místem sklep, či přízemí dále od oken. Pokud tornádo v Česku uvidíte, tak vás vědci žádají o nahlášení této události a ideálně pořízení fotografie či videa z BEZPEČNÉ vzdálenosti.  

Kristýna Štolcová