První půlrok u prvňáků

  • Post published:9.2.2024

My prvňáčci z (nejen) béčka už jsme ve škole plně aklimatizovaní a budeme moc rádi, když si počtete o tom, co ve škole běžně děláme. Český jazyk a matematika je v první třídě každodenní rutina, která je ale i tak pokaždé jiná. Každým dnem se zlepšujeme a získáváme nové dovednosti. Ano, učíme se číst, psát a počítat. Také se ale kromě jiného učíme, jak spolupracovat, že chyba je důležitou součástí učení, že je někdy fajn zkusit i to, co nás na první pohled tolik nebere a také to, jak příjemné je číst si knížku, která nás zajímá anebo, že matematika je vlastně součástí každodenního života, třeba i při jízdě autobusem.

V českém jazyce jsme se za 1. pololetí naučili číst většinu velkých a malých tiskacích písmen technikou hláskování (genetická metoda), čteme slova, věty i kratší texty, někteří už přelouskali několik knih a velmi často a rádi navštěvujeme školní knihovnu. Pracujeme s písmenkovými koberečky, čteme ve čtecích tabulkách, tvoříme dokonce i vlastní knihy a učíme se prezentovat vlastní i skupinovou práci a správně se vyjadřovat. V matematice jsme se seznámili s mnoha matematickými prostředími, ve kterých
pracujeme a přicházíme jim postupně na kloub. Mezi naše nejoblíbenější patří krokování, práce s dřívky, počítání s neposedy (čísla, která utekla z příkladů), autobus nebo krychlové stavby. Baví nás totiž propojení matematiky s pohybem a manipulací s
pomůckami, při kterých nám to dobře myslí. Pomůcky pro matematiku si do školy umíme obstarat i sami díky recyklaci – například taková víčka od pet lahví se nám náramně hodí. Když se v první třídě chceme seznámit s tím, co jsou to zlomky, tak si vyřešíme pár úloh, otevřeme truhlu a objevíme skvělou pomůcku k začátkům počítání se zlomky – čokoládu. To je potom radost počítat, když si na té matematice nakonec i pochutnáme. My sice ještě nevíme, že řešíme zlomky, ale to, že čokoládu musíme rozdělit na třetiny mezi tři děti známe bezpečně.
Toto a ještě mnohem více jsme během prvního pololetí zvládli poznat, prožít a zažít a těšíme se, co dalšího nám přinese pololetí druhé.

Bára Vavroňová