Exkurze 9. tříd v Holandsku – den třetí

  • Post published:8.6.2023
Holandská skupina dnes vyrazila na venkov do okolí uměle vytvořeného největšího nizozemského jezera. Nejdříve jsme navštívili město Volendam. V tomto městě bylo možné ochutnat místní speciality z ryb, nakoupit suvenýry a prohlédnout si mnoho lodí. Místní jezero je dlouhé přes 50 km a na první pohled vypadá jako moře. Je však výsledkem vodního inženýrství místních obyvatel, kteří již roku 1932 vybudovali obrovskou hráz, která uzavřela mořský záliv.  Cílem této stavby byla regulace body v zálivu a zabránit tak častým záplavám nízko položených nizozemských měst. Z malebné rybářské vesničky Volendam jsme se přesunuli na místní farmu a zjistili, jak se vyrábí lokální sýry a dřeváky. Poslední dnešní zastávka byla na ostrově Marken, který leží ve zmíněném jezeře. Prošli jsme se po okraji ostrova a místním přístavem. Počasí nám stále přeje, na nebi jsme zatím neviděli ani mráček. Zítra nás čeká cesta do Haagu.