Exkurze do Planetária

  • Post published:21.2.2020

V pátek 21. 2. 2020 v 7:30 ráno jsme se shromáždili před školou a naplnili čtyři autobusy za účelem exkurze, žáci celého 2. stupně spolu se svými učiteli totiž vyrazili do Planetária Praha. Po prohlédnutí astronomické expozice v ústřední hale jsme byli pozvání do projekčního sálu, tzv. digitálního planetária, kde nás čekal program s názvem Vesmír kolem nás. Promítací plocha tvarovaná dokulata dávala divákům pocit, že oni sami jsou součástí prostoru mezi vesmírnými tělesy. Prožitek umocňovala sedadla klopená tak, jako by návštěvník vleže pozoroval dění na obloze. Pořad přinesl mnoho informací týkajících se Sluneční soustavy. Řeč byla nejen o Slunci, Zemi a Měsíci, dozvěděli jsme se plno zajímavostí také třeba o trpasličích planetách či kometách. Měli jsme možnost lépe pochopit cykly střídání dne a noci či změny ročních období.

Audiovizuálně vytvořený program byl místy také komentován pracovníkem Planetária. Ten nás seznámil s reálným pohledem na noční oblohu v těchto dnech a dal nám tak vodítko, co můžeme třeba hned večer vidět na obloze z okna své ložnice.

Program nám dal možnost nahlédnout, jak funguje vesmír, čímž byl pro žáky skutečně mezipředmětový, ocitli jsme se na půdě přírodopisu, zeměpisu, fyziky a letmou připomínkou třeba také literatury, když se objevila ilustrace Exupéryho Malého prince, známého svým objevováním planet z hlediska hodnot lidského života.

Když jsme Planetárium opustili, nezbývalo než se alespoň krátce proběhnout po Stromovce a pak hurá zpátky domů.

A mimochodem, víte, kolikrát je co do průměru Slunce větší než Země?

My už to víme, 109x.

V duchu takových otázek probíhala cesta autobusem zpátky do Vraného, když si žáci vzájemně ověřovali své právě nabyté „vesmírné znalosti“.

Vstupné bylo žákům hrazeno z příspěvků SRPŠ (Sdružení rodičů a přátel školy)