Zvířecí volby – A jak to nakonec dopadlo?

• Post published:10.2.2023

V průběhu předvolebního týdne měly děti z 1. stupně příležitost nakouknout pod pokličku aktivního občanství. S využitím knihy „Volte zvířata“ zjistily, proč a jak volit prezidenta. Vyzkoušely si, jak číst předvolební plakáty a jak se vyznat v předvolebních slibech lva, hada, opice a lenochoda. Společnými silami vytvořily na slovo „prezident“ akrostich, do kterého promítly své představy o tom, jaký by měl prezident být a co by měl dělat.

Předvolební týmy napříč druhou, čtvrtou a pátou třídou pak připravily pro všechny ostatní děti ve škole 10 zvířecích prezidentských kandidátů. Nastudovaly si podmínky, za jakých budou moci jejich zvířata kandidovat. Připravily pro ně volební plakáty s programy. Sesbíraly dostatek podpisů na petiční archy. Vše jsme umístili na nástěnku do haly školy taky, aby si jejich práci mohli všichni ve škole nejen prohlédnout, ale rozhodnout se také pro svého favorita.

V pátek 13. ledna dopoledne proběhlo 1. kolo našich zvířecích prezidentských voleb. Odevzdáno bylo 269 platných hlasovacích lístků. Žádný z kandidátů nezískal nadpoloviční většinu všech hlasů, a proto se bude 27. ledna konat 2. kolo. Do něj postupuje tygr a panda. Zástupci jednotlivých předvolebních týmů na tiskové konferenci prostřednictvím školního rozhlasu poděkovali svým podporovatelům a zároveň podpořili některého z finalistů. Nyní má každý možnost zeptat se obou kandidátů na to, co ho zajímá. Otázky se sbírají u recepce a tygr a panda na ně určitě v rámci své předvolební kampaně odpoví.

Kateřina Vrtišková

A jak to nakonec dopadlo?

Období mezi prvním a druhým kolem  zvířecích prezidentských voleb využily týmy obou postupujích kandidátů k získávání jejich podpory. Na pracovních setkáních plánovaly další  kroky volební kampaně, přehledně zpracovaly odpovědi na otázky. Hledaly další možnosti, jak získat hlasy pro svého kandidáta. Jejich úsilí vyvrcholilo samotnými volbami v pátek 27. ledna. Vítězem zvířecích prezidentských voleb v roce 2023 se stal tygr. Děkujeme všem, kdo se do projektu zapojili.

Radka Chaloupková