Výběrový cyklistický kurz

  • Post published:9.10.2020

Ve dnech 21. – 25. 9. 2020 žáci nejen devátých ročníků absolvovali první cyklistický kurz na ZŠ Vrané. Jak si ho užili? Zeptejte se účastníků a přesvědčit se můžete i v přiloženém videu/fotkách. Jsme moc rádi, že se podařilo kurz uskutečnit a přispět ke zdokonalení žáků v jízdě na kole a k posílení zdraví všech zúčastněných. Již nyní můžeme konstatovat, že kurz bude zařazen k pravidelným sportovním akcím pro žáky II. stupně.

Ubytování bylo na krásném barokním statku v Benicích nedaleko Týnce nad Sázavou, který je znám chovem Starokladrubských koní. Na statek jsme se dopravovali sami, jak jinak než na kolech, rovnou od školy. Cesta to nebyla snadná (32 km v terénu a převýšení více jak 700 m) – všichni to po téměř 7 hodinách zvládli a mohli užívat zaslouženého odpočinku a kochat se nádhernou okolní přírodou.

V úterý jsme absolvovali 31 km okruh a navštívili Neštětickou horu s rozhlednou, Chvojen s krásným kostelem a zámek Konopiště. V průběhu dne nastaly chvíle, kdy někteří chtěli vzdát (př. tlačení kol „po žluté“ k rozhledně, pády při sjezdech – naštěstí bez zranění či píchlá duše o ježka ;-)… nevzdali a den jsme si moc užili!

Na středu „naordinovaný“ odpočinkový výjezd do Neveklova s dvěma vloženými závody do vrchu. Odpoledne jsme věnovali poznávání statku, spolu s projížďkou v kočáře a zdokonalování se v jízdě na kole při koordinačních cvičeních.

Počasí stále přálo, a tak jsme se ve čtvrtek vypravili na sjezd řeky Sázavy. Sjezd na kolech do Týnce, přejezd vlakem a návrat zpět na statek opět na kolech (12km kolo, 13 km pádlování). Vzhledem k vodnímu stavu jsme sjížděli úsek z Poříčí do Týnce, i tak většina okusila teplotu vody buď při „nezvládnutých“ jezech či vodní bitvě. Poslední večer jsme se společně sešli u táboráku, buřtů a kytary, kde nás žáci obohatili současnou hudební scénou.

Pátek – na odjezd se nikdo netěšil, nejenže nastal konec pobytu fajn party spolužáků, ale počasí slibovalo změnu. Vyrážíme v dešti, teplota 15°C. Pro většinu je to příjemná změna a zkouší si nové jízdní podmínky. Ovšem po 15 km toho začínáme mít dost a všichni si přejí být už doma. Šlápneme do pedálů a návrat před školu ve 13 hod je jasný.

Společně jsme s žáky zažili pět krásných dní (132km na kole, 13 km pádlování, spousta zážitků). Zdokonalili jsme své dovednosti a znalosti v jízdě na kole a péči o něj. A v neposlední řadě jsme se vzájemně poznali i v jiných situacích než známe ze školních lavic, což je pro další spolupráci to nejcennější. Už nyní se těšíme na další ročník, který bude připraven na jaro 2021 pro žáky osmých tříd.

Odkaz na video z akce: https://youtu.be/S7QpmoH1Yyg

Ing. Ondřej Benda, vedoucí kurzu