Odsouzení ruské agrese vůči Ukrajině

• Post published:26.2.2022

Vážení zákonní zástupci, milí žáci,

i v naší škole byly závěrečné dny tohoto týdne ve znamení šoku a smutku z vojenské ruské agrese vůči Ukrajině a zároveň se okamžitě jak ze stran dospělých, tak dětí zvedla vlna velké empatie a solidarity s lidmi, které zasáhla válka.

Příští týden bychom tedy rádi věnovali ve škole čas osvětě žáků v této problematice v rozsahu úměrném jejich věku.

Chceme dětem vysvětlit, proč je tento neospravedlnitelný násilný akt agrese Ruska vůči nezávislému státu odsouzeníhodný. Cítíme jako povinnost říkat žákům pravdivé informace, upozornit na dezinformační manipulaci, bránit xenofobním stereotypním myšlenkám a náladám (neboť v naší zemi lidská práva dodržujeme a jen pouhá příslušnost k národnosti nesmí být záminkou ke konfliktům). A v neposlední řadě budeme v dětech podporovat solidaritu s těmi, kteří pomoc potřebují. To vše s podporou metodických materiálů z MŠMT, Člověka v tísni apod., pod vedením našich vyučujících.

Zároveň ale budeme pečovat o radost a klid v dětské duši, tedy společně budeme aktivně vyhledávat pozitivní zážitky, vytvářet klidnou atmosféru a žít běžným školním životem.

V souvislosti s výše uvedeným připravujeme v příštím týdnu tyto akce:

1. Středa 2. 3. – modrožlutý den, dobrovolná možnost pro všechny žáky a zaměstnance přijít oblečený (ozdobený) v modrožluté barvě Ukrajiny jako vyjádření podpory a solidarity

1. Středa až pátek- dvouhodinová přednáška pro žáky 5.- 9. ročníků připravená našimi pedagogy (speciální host- dlouholetá učitelka dějepisu naší školy Miroslava Elšíková, která pochází z Ukrajiny, dodnes má v této zemi mnoho přátel a rodinu)
  2. Téma solidarity, lidských práv, podpory Ukrajiny apod. se promítne i do obsahu některých dalších předmětů hl. výchovného charakteru
  3. Sbírka potřebného materiálu zveřejněného Velvyslanectvím Ukrajiny. Nosit/ posílat po žácích můžete následující předměty na recepci školy v čase 7:00h-12:30h (do pátku 4.3.):

PRO ŽENY A DĚTI NA HRANICÍCH:

1. Spacáky a teplé deky, přikrývky, polštáře, termodeky, karimatky;
  2. Hygien. prostředky pro ženy a děti (pleny, vložky, mycí prostředky, zubní pasty, kartáčky, ručníky atd.)
  3. Baterky, baterie;
  4. Pláštěnky;
  5. Stany.

LÉKY:

1. Analgetika, protizánětlivé léky
  2. Gázové obvazy, různé velikosti, sterilní / nesterilní;
  3. Hydrogelové obvazy proti popálenin;
  4. Obvazy (Individuální balení);
  5. Zaškrcovadlo/turniket;
  6. Systémy pro nitrožilní infuze.
  7. Imobilizační pneumatiky různých typů a rozměrů
  8. Katetry pro periferní žíly (různé velikosti)
  9. Infuzní sety
  10. Elastická fixační bandáž (různé velikosti)