Dějepisná exkurze šestých a sedmých tříd

  • Post published:1.11.2018

Ve dnech 11. a 18. října se uskutečnily dějepisné exkurze pro šesté a sedmé třídy. Exkurze byla zaměřena na prameny jako zdroj dějepisného poznání, naplánováno bylo projít cestu, jíž čeští králové jezdili na Hrad ke korunovaci, tzv. Královskou cestu (německy der Königsweg) a dojít okolo Pražského hradu do Strahovského kláštera, kde se nachází starobylá knihovna s množstvím cenných písemných pramenů.

Za sedmé třídy exkurzi krátce zpracovala Kateřina Knéblová ze třídy A:

„Dne 18. 10. jsme jeli na dějepisnou exkurzi na Prahu 1. Šli jsme po Královské cestě (Ta začíná u Prašné brány, pokračuje Celetnou ulicí na Staroměstské náměstí, dále ulicí Karlovou a Karlovým mostem na Malou Stranu, stoupá ulicí Nerudovou až k Hradu), až jsme došli do Strahovské knihovny, která se nachází v areálu kláštera Premonstrátů na Strahově. Cesta byla sice zdlouhavá, ale stálo to za to! Když jsme po zhruba dvou hodinách chůze dorazili do krásného prostoru kláštera a uviděli nádhernou starou knihovnu, byli jsme nadšeni. Knihovna zvenku i uvnitř byla velmi krásná, barokní štukový strop, ručně malovaný. Nepopsatelná nádhera.

Poté, co jsme vyplnili pracovní list a nasvačili se, jsme se vydali na zpáteční cestu. Tentokrát jsme sjeli tramvají číslo 22 na Malostranskou, odsud jsme přešli Mánesův most a okolo Filozofické fakulty Univerzity Karlovy jsme došli jinou cestou na Staroměstské náměstí. U Husova památníku jsme dostali hodinový rozchod. Když jsme se k Husovi všichni zdárně vrátili, vydali jsme se pěšky na Hlavní vlakové nádraží. Protože do odjezdu vlaku byl čas, mohli jsme ještě několik minut prozkoumávat nádražní halu. Ve 13:55 jsme zvedli kotvy směr Vrané nad Vltavou. Těsně před půl třetí zdárně skončila naše výprava – naše první výprava do historie.